У хірургічній стоматології атиповим видаленням називають невелику хірургічну операцію, під час проведення якої порушується не тільки зуб, але і навколишні його м’які тканини, окістя, а іноді і сама щелепна кістка.

І хоча всі зусилля стоматології та фахівців медичного центру «Студія 32» спрямовані на збереження зуба або хоча б його кореня для полегшення протезування, іноді без видалення не можна обійтися.

Основною особливістю процедури атипового видалення зуба є розсічення м’яких тканин і відшарування слизово-окісного клаптя. Ця процедура абсолютно безболісна завдяки сучасній безпечної анестезії. Вона необхідна для отримання доступу до кістки. Для проведення таких мікрохірургічних операцій потрібні зазвичай спеціальні інструменти – це високошвидкісні пили і фрези, що використовуються як наконечники в бормашині. Завдяки високій твердості матеріалу і швидкості роботи будь-які неприємні відчуття для пацієнта – вібрація і т.д. – під час процедури практично виключаються.

У деяких випадках в медичному центрі «Студія 32» застосовується навіть методика ультразвукової хірургії. Особливість ультразвуку в тому, що, хоч ці хвилі швидко згасають, але на коротких і мінімальних відстанях здатні передавати об’єкту впливу високу енергію, завдяки чому легко і з мінімальним травмуванням розсікають м’які тканини. Після операції на місце розрізу обов’язково накладається шов, а пацієнту призначається антибактеріальна терапія.

Коли необхідно проводити атипове видалення зуба

Для цієї процедури є кілька показників. Так, хірургічне втручання потрібне, якщо зруйнована коронка зуба, а також якщо викривлені його корені. Деякі стоматологічні технології, зокрема, пломбування кореневих каналів резорцин-формаліном, можуть призводити до підвищеної крихкості дентину і навіть до його зрощенню з кістковою тканиною, що оточує зуб.

Ще один варіант, при якому потрібно атиповий втручання – видалення складного зуба мудрості. Ці зуби часто викликають проблеми з-за того, що на щелепи для них просто мало місця, а канали під них не сформовані попередніми молочними зубами. Тому восьмі моляри кожного ряду можуть рости убік, тиснути на корені здорових зубів і викликати серйозний дискомфорт і болі.

Атипове вадалення зуба мудрості

Якщо для його екстракції необхідно різати ясна і слизові оболонки, підпилювати кістку – це атиповий видалення зуба мудрості. Воно частіше потрібно для восьмих зубів, що ростуть на нижній щелепі, так як їх коріння частіше бувають викривленими. Показанням до атипового видалення може також служити ретінірованний зуб мудрості, тобто такий, що не прорізався або прорізався в повному обсязі. У такому випадку його просто нема за що зафіксувати, щоб видалити менш складним способом. Також це стосується дістопірованних (які виростаюсть не на своєму місці) зубів – вони можуть тиснути на «сусідів», викликати біль і викривляти зубного ряду.

Коли не треба видалення складних зубів?

Основним показанням для процедури видалення є больовий синдром. Тобто, якщо навіть зуб ретінірованний або дістопірованний, але це не викликає дискомфорту і проблем у вигляді неможливості нормального догляду – проводити атипове або складне видалення зуба не варто. Тим більше такі зуби все одно є функціональними і формують прикус.

Атипичное удаление зуба мудрости

Як проходить атипове видалення

Якщо все ж без операції не обійтися, в медичному центрі «Студія 32» ми проведемо її максимально швидко і безболісно. Для початку зробимо панорамний рентгенівський знімок, який дозволить оцінити форму, розмір і положення коренів, їх близькість до нервових пучків і гайморові пазухи (для верхньої щелепи). Також визначається висота кісткової тканини над Ретінірованние зубом. Це необхідно, щоб діяти не навмання, а напевно.

Потім, пацієнту роблять анестезію. При будь-яких сумнівах в можливості алергічної реакції доктор проводить алергопробу. Щоб сам укол не був болючим, на ясна наносять аплікаційну анестезію у вигляді спеціального гелю. У деяких випадках застосовується легкий медикаментозний сон, який робить процедуру для пацієнта і практично непомітною.

Атипове видалення зуба зазвичай проводиться з поділом його на окремі частини швидкісний фрезою. Для цього потрібно оголити його повністю, розрізавши м’які тканини і піднявши окістя. Якщо зуб розташований в кістці, його потрібно акуратно відокремити від кісткової тканини, а потім розділити на частини, витягуючи їх спеціальними інструментами. Коли все зроблено, м’які тканини вшиваються. На місці видалення залишається лунка, заповнена кров’яним згустком. Виполіскувати його не варто, так як він найбільш ефективно закриває місце видаленого зуба, перешкоджає проникненню інфекції і кровотечі.

 

Після операції

Після того, як операція завершена і дія анестезії закінчується, виникають хворобливі відчуття. При необхідності лікар призначає знеболюючі препарати і протизапальні засоби. Антибактеріальна терапія призначається обов’язково у вигляді курсу антибіотиків останнього покоління. При схильності до набряків також можуть бути призначені діуретики.

Також можливі деякі інші реакції – наприклад, обмежена рухливість щелепи внаслідок місцевого набряку, який досягає максимуму на другий день і починає спадати при дотриманні рекомендацій фахівця. У деяких випадках спостерігається невелике підвищення температури тіла. Це також пов’язано з виробленням імунної відповіді на зовнішнє втручання, є нормою і легко купірується медикаментозно.

Протягом декількох днів після операції атипового видалення не рекомендовані:

  • Серйозні фізичні навантаження;
  • Відвідування лазні або сауни;
  • Прийом твердої, гарячої, гострої їжі;
  • До закінчення прийому антибіотиків – алкоголь.

Фахівці медичного центру «Студія 32» бажають вам міцного здоров’я і рекомендують відвідувати стоматолога хоча б раз на рік, щоб не запускати можливі проблеми з зубами.