Брекет-система, 5 питань і 5 відповідей

Нассер Маріам, лікар-ортодонт

Ортодонтия

 

Рання ортодонтія

«Від посмішки стане всім світліше…»

Ці слова з відомої дитячої пісеньки про посмішку знають всі. Красива та здорова посмішка – запорука гарного настрою! Щоб її отримати, треба з раннього дитинства потурбуватися про здоров’я ротової порожнини.

Для цього в стоматології існує окремий напрямок – рання ортодонтія. До його складу входить комплексне лікування  проблем неправильного прикусу та аномалій у формуванні зубного ряду. Ці ускладнення необхідно виявляти та усувати в дитинстві, оскільки саме тоді подібні процедури завдають меншого болю та приносять відмінний результат!

Щоб вчасно виявити проблему, батьки повинні пам’ятати «залізне» правило: малюкам необхідно відвідувати дитячого стоматолога не менш ніж 1 раз на півроку. На регулярних профілактичних оглядах ортодонт спостерігає за правильним формуванням зубного ряду.

Якщо під час огляду були помічені порушення розвитку зубощелепного апарату, лікар допоможе визначити причини їх появи і запропонує відповідні методи їх виправлення. Пам’ятайте, подібні порушення можуть викликати більш складні захворювання, такі як: неправильний прикус, дефекти мовлення, руйнування емалі.

Методи лікування аномалій зубного ряду

 • Вправи, направлені на корекцію прикусу.
 • Якщо мова йде про малюка до 3 років, то застосовується метод відучення від шкідливої звички брати і смоктати палець, і, звичайно, постійного смоктання соски.
 • Регулярне спостереження за темпом та фізіологією росту дитячих щелеп.
 • При необхідності, призначається додаткова консультація у супутніх даній проблемі спеціалістів, наприклад: огляд отоларинголога.
 • Встановлення пластинок і брекет-системы.

Дані методики лікування можливо застосовувати лише після ретельного терапевтичного лікування: усунення карієсу та подібних порушень.

 

Що ж таке брекет-система, і з чого вона складається?

Розглянемо детальніше процес лікування аномалій зубного ряду за допомогою брекет-системи. Брекет-система – це спеціальна конструкція, що нагадує скоби, яка служить для коригування розташування зубів та виправлення неправильного прикусу, допомагає змінити форму щелепи. Брекети встановлюють як на передню так і на внутрішню поверхню зубного ряду. Багато хто вважає, що брекет-системи потрібні лише для створення красивої посмішки і не більше. Але це далеко не так! Проблеми нерівних, скупчених зубів, неправильного прикусу тягнуть за собою більш складні захворювання вже медичного характеру.

Брекет-система складається з декількох компонентів, основними з яких є:

Брекет – замочок, що кріпиться за допомогою спеціального матеріалу. В кожному брекеті закладена унікальна інформація про правильне розташування зуба. Саме тому кожен зубчик має свій неповторний брекет.

Дуга – це конструкція, що об’єднує між собою всі брекети та утворює єдину брекет-систему.  Вона відіграє основну силову роль – змушує стягувати та рухатись кісткові тканини. Оскільки дуга зроблена зі спеціального матеріалу, що має «пам’ять», тиск, який вона завдає, відбувається чітко в заданих параметрах. Дуги бувають різних форм: круглі, прямокутні, квадратні.  На кожному етапі носіння брекет-системи встановлюється відповідний різновид дуг. Лікар може їх змінювати до 7 разів.

Лігатура – це своєрідний фіксатор, що утримує дугу в брекеті. Вона буває металічна та еластична. Остання має різноманітну кольорову гаму. Лігатуру доводиться змінювати доволі часто, оскільки в процесі лікування вона зношується.

 

Які бувають види брекет-систем?

Брекет-система існує в 6 різновидах:

закрити

Металева. В її основі лежить металева фурнітура та дротики. Металеві брекети мають ряд переваг:

 • – міцність та силу, в порівнянні з керамікою та пластиком;
 • – відносно невисоку вартість;
 • – здатність до швидкого пересування кісткових тканин, через слабке тертя в області фіксації скоби та дуги.

З недоліків слід відмітити, те що вони досить помітні в процесі носки.

закрити

Керамічна. Основною її перевагою є естетичний зовнішній вигляд, можливість підібрати відповідний саме Вашій дитині відтінок.

закрити

Пластикова. Практично непомітна при застосуванні.

закрити

Сапфірова. Назва говорить сама за себе! Вартість їх набагато вища за попередні різновиди. Сапфірові скоби якісно відрізняються тим, що абсолютно прозорі і непомітні.

закрити

Лінгвальна. Встановлюється з внутрішньої сторони поверхні зуба, що робить її практично непомітною, але більш складною в догляді.

закрити

Самолігуюча. Це новітня розробка серед брекетів. Дуга кріпиться не лігатурами, а за допомогою маленької пласкої кришечки (замочку). Подібний вид вважається найбільш дбайливим, оскільки тиск на ясна та кісткову тканину значно знижується. Її можна перевіряти у стоматолога 1 раз в 2-3 місяці. Вирівнювання відбувається набагато швидше. Існує істотний недолік – висока вартість.

 

Догляд за брекетами, та скільки часу їх потрібно носити?

На питання, скільки ж необхідно носити брекети, не в змозі Вам відповісти жоден ортодонт. Мінімальний строк використання брекетів – не менше 6 місяців, в деяких випадках він може зайняти декілька років. Але Ви повинні буди готові до того, що цей процес достатньо тривалий та відповідальний.

Брекет- система не вимагає складного догляду, але потребує дбайливого ставлення. Необхідно проводити гігієну ротової порожнини після кожного прийому їжі. На замочках накопичуються залишки їжі, які неодмінно слід видаляти. Чищення зубів необхідно проводити обережними круговими рухами, не менш ніж 3 хвилини. Не зайвим буде і використання ополіскувача.

Також, слід застерегти любителів карамельок, а серед юного віку, про який сьогодні йде розмова, їх багато! Брекети – тендітна річ, їх можна пошкодити твердою їжею. Тому від ірисок, карамельок та горіхів на деякий час доведеться відмовитись! Тверді фрукти з жорсткою кіркою, такі як яблука,  груші, не слід гризти цілими. Радимо нарізати їх на невеликі шматочки і в такому вигляді куштувати.

 

В яких випадках необхідно встановлювати брекет- системи?

Брекет-система встановлюється в наступних випадках:

 • якщо у дитини спостерігається скупченість  зубів;
 • при видаленні зуба з’явилося зміщення зубів, що знаходяться поряд;
 • неправильний прикус;
 • утворюються проміжки між зубами.

Чиє є протипоказання щодо встановлення брекетів?

Якщо Ви вирішили виправити ортодонтичну проблему Вашого малюка методом встановлення брекет-системи, необхідно отримати кваліфіковану консультацію лікаря-ортодонта. Він допоможе визначити, чи немає у Вашої дитини протипоказань? Слід відмітити, що встановлення скоб не завжди може бути допустимим. Існують випадки, коли Ви можете отримати від лікаря відмову. Ось деякі з них:

 • тріщини на емалі зубів;
 • штучні коронки (у більш старшому віці);
 • карієс;
 • захворювання ясен, особливо в гострій формі;
 • недостатня гігієна ротової порожнини;
 • алергічна реакція на матеріали, що використовуються в брекет-системах.

Більшість з цих перешкод є тимчасовими, при бажанні їх можна легко позбутися!

 

Ранняя ортодонтия МЦ "Студія"
 • Приходьте до нас на консультацію, і ми разом підберемо Вам найбільш раціональний метод лікування та зробимо посмішку Вашої дитини красивою та здоровою!
Догори

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше корисної інформації

Статті фахівців стоматології та всі новини МЦ "Студії 32"

Завантаження …