Вирівнювання зубів брекетами і особливості сучасних брекет-систем

Формування прикусу відбувається ще на стадії молочних зубів, а остаточно закріплюється прикус приблизно до раннього підліткового віку. Однак, згідно зі статистикою, у більшості людей прикус формується неправильно. Це може доставляти незручності чисто естетичного, а часом і практичного характеру – наприклад, при неправильному прикусі може бути важко жувати.

Сьогодні успіхи ортодонтії дозволяють виправити неправильний прикус не тільки в підлітковому віці, але навіть після тридцяти років, що раніше вважалося неможливим. Для цього кожному пацієнту необхідний підбір і установка брекет-системи, призначеної індивідуально для нього. Виправлення прикусу брекетами потребує часу і терпіння – в особливо важких випадках носити зубні брекети потрібно близько двох років. Але результат того вартий: рівний зубний ряд і ідеальний прикус, відсутність проблем з пережовуванням їжі.

Поставити брекети на зуби можна в медичному центрі «Студія 32», це проста і безболісна процедура, яку проводить досвідчений лікар-ортодонт. Єдине обмеження для установки брекетів – це вік, до 12 років застосовуються інші методи корекції прикусу.

что такое брекеты

Варіанти брекет-систем за місцем установки

Найбільш широко поширення здобули так звані вестибулярні брекети. Вони розташовуються на зовнішній поверхні зубного ряду і виготовляються з металу. Головна їхня перевага – доступність, такі брекети для зубів стоять нижче будь-яких інших типів, а з поставленим завданням справляються не гірше. Головний же недолік металевих вестибулярних систем – це висока помітність. Багато пацієнтів нашого центру соромляться неправильного прикусу, але ще більше вони соромляться брекетів, з якими доведеться ходити в середньому всього рік, тоді як неправильно сформований прикус – це на все життя. До того ж сьогодні брекети стають модним аксесуаром, так що соромитися їх точно не варто!

Лингвальные брекеты

Менш поширений варіант – лінгвальні брекети. Вони встановлюються на внутрішній поверхні зубів, а значить, абсолютно непомітні з боку. На цьому їх переваги, по суті, закінчуються. Так як лінгвальні брекет-системи помітно дорожче вестибулярних і заважають при носінні, на перших етапах. Також їх установка може бути досить некомфортною процедурою. Самі ж брекети порушують дикцію, тому, хоча їх можна рекомендувати публічним людям, наприклад, телеведучим, але тренувати вимову після установки лінгвальних брекетів доведеться заново.

Матеріали для виготовлення брекетів

Металеві брекети існують в двох основних різновидах: лігатурні і безлігатурні. Лігатурні дешевше у виготовленні, але вимагають більш частих візитів до лікаря, в середньому раз на місяць, що пов’язано з певними ризиками для зубної емалі. Лігатура в даному випадку – це елемент, що з’єднує брекет і поверхню зуба, і її потрібно періодично замінювати. Такі системи більш помітні в роті, що, правда, дозволяють урізноманітнити сам брекет. Наприклад, красиві брекети з різнокольоровими лигатурами часто ставлять підлітки. Лігатурні системи використовуються для незначних проблем з прикусом.

Безлігатурні, або саморегулюючі, брекети являють собою дугу, яка кріпиться в пазах за рахунок спеціальних замків. Завдяки цьому при установці не потрібен спеціальний клей, а міняти в таких системах просто нічого – до лікаря можна ходити один раз в квартал для профілактичного огляду. Ще одна чимала гідність безлігатурних систем – більш швидке вирівнювання завдяки саморегулювання системи брекетів. Тому вони більше підходять для складних випадків порушення прикусу. Безлігатурні системи дуже гарні, і доглядати за ними також простіше. Єдиний недолік в порівнянні з лігатурними системами – вони помітно дорожче. Також деяких бентежить велика в порівнянні з лігатурними товщина брекетів за рахунок замків, хоча це справа смаку.

види брекетів

Також при виготовленні брекетів використовується кераміка. Керамічні системи в принципі несуть всі ті ж функції, що і металеві. Але за рахунок підібраного під зубну емаль колір вони менш помітні в роті, що для багатьох може бути вирішальним фактором. Наприклад, керамічні брекети не дають відблисків на сонці або від спалаху фотоапарата, що трапляється з металевими системами. Керамічні брекети також бувають лігатурними і безлігатурними – все аналогічно. Але недоліки в порівнянні з металевими також є. По-перше, керамічні брекети більш крихкі, за ними потрібен більш ретельний і обережний догляд. По-друге, вони дорожче металевих.

Сапфірові системи. Мова, безумовно, йде про штучний стоматологічний сапфір – прозорий і удароміцний мінерал, який успішно використовується для створення брекетів. Такі системи виходять найбільш малопомітними серед всіх різновидів, оскільки абсолютно прозорі. Видно лише тонка дротова дуга, що з’єднує всі елементи брекета. Однак є у них і деякі недоліки. Наприклад, сапфір може давати відблиски на відміну від кераміки, також вони схильні до фарбування і можуть в перспективі стати досить помітними, якщо не дотримуватися рекомендацій щодо догляду.

Метал, кераміка, сапфір – ось три матеріали виготовлення брекет-систем. Але їх цілком можна комбінувати, встановлюючи на більш помітну верхню щелепу малопомітну керамічну систему, а на нижню- металеву.

Кому які брекет-системи підходять

Будь-які обмеження – справа виключно смаку і бюджету. Але зазвичай для раннього підліткового віку вибір роблять на користь металевих брекет-систем, в залежності від складності порушень – лігатурних або безлігатурних. Пов’язаний такий вибір з тим, що металеві системи міцніше, вимагають меншого догляду і рідше ламаються. Для підлітків старшого віку, приблизно після 16 років, рекомендується установка менш помітних керамічних брекетів. Це важливо, оскільки в цьому віці підлітки дуже залежать від думки оточуючих і болісно сприймають будь-які вади в своїй зовнішності, мають вразливу самооцінку.
Дорослим також варто орієнтуватися виключно на свій смак. Варто пам’ятати, що навіть найтонші і малопомітні керамічні брекети все ж видно, і якщо є потреба або бажання зберегти лікування неправильного прикусу у повній таємниці, доведеться зупинити вибір на лінгвальних брекетах.

Етапи виправлення прикусу за допомогою брекет-системи:

  • консультація у лікаря-ортодонта;
  • терапевтичне лікування – карієс потрібно вилікувати до установки брекетів;
  • діагностика стану зубного ряду;
  • підбір брекет-системи за індивідуальними мірками;
  • установка системи і її активація;
  • регулярні візити до лікаря – в залежності від типу системи, від одного разу на місяць до одного разу на квартал;
  • зняття брекет-системи і закріплення отриманого результату, чистка зубів при необхідності.

Є деякі обмеження для тих, хто носить брекети. Наприклад, не можна їсти занадто тверду їжу: сиру моркву, сухарі. Також заборонені іриски, які можуть загрузнути в брекеті. Пацієнт отримує всю інформацію про гігієну порожнини рота після установки і в іншому може вести звичайний спосіб життя. А в результаті, вже через півроку-рік – рівна білосніжна посмішка і відсутність проблем з прикусом.