Гемісекція зуба – це маніпуляція з видалення тільки одного з коренів многокорневого зуба з одночасним видаленням прилеглої верхівки. Головною метою проведення саме гемісекція є збереження функціональності зуба в цілому. Застосовується така операція в ситуаціях, при яких локальний осередок запалення складно або неможливо вилікувати консервативними терапевтичними методами. Без застосування процедури гемісекції єдиним рішенням у такому випадку є видалення всього зуба цілком з усіма витікаючими наслідками – необхідністю імплантації штучного зуба, що складно і досить дорого. Тому в медичному центрі «Студія 32» в пріоритеті – максимальне збереження цілісності зубного ряду, що дає більше можливостей для подальшого протезування. Наприклад, не зачеплені інфекцією відділи можуть бути використані як опори для коронки.

показания к гемисекции

Показання для гемісекція зуба

Такий підхід рекомендується застосовувати тільки в ряді конкретних випадків, підтверджених результатами діагностики – зокрема, рентгенологічної:

  • локалізованого новоутворення, або кісти зуба;
  • непрохідності або аномалії каналу зуба – наприклад, при гранульоме;
  • травматичного пошкодження одного з коренів;
  • хронічного періодонтиту;
  • патології в області біфуркації (тобто, області, де коріння многокорневого зуба поділяються);
  • перфорація порожнини дна зуба або самого кореня.

У деяких випадках застосування процедури гемісекція зуба протипоказано, тому перед операцією обов’язково проводиться повне обстеження.

Протипоказання з ампутації кореня

До загальних протипоказань відносяться інфекційні хвороби в гострій стадії, серйозні порушення роботи імунної системи, важкі захворювання ендокринної та серцево-судинної систем, неможливість забезпечити анестезію (наприклад, похилий вік). До приватним протипоказанням, тобто, які стосуються винятково області проведення операції, відносяться:

  • великі зміни кореневої системи, які роблять гемісекцію недоцільною;
  • зрощення коренів між собою;
  • непрохідність тих каналів, які передбачається зберегти;
  • деградація кісткової тканини щелепи в зоні операції.

Переваги і недоліки процедури гемісекція

Як і будь-яка інша операція, гемісекція, або ампутація кореня зуба – не універсальна панацея і вона має свої сильні і слабкі сторони, плюси і мінуси.

Позитивними сторонами гемісекція зуба є:

збереження кісткової тканини щелепи для імплантації;

зменшення складності втручання і завдяки цьому зниження кількості післяопераційних ускладнень;

головне – збереження зуба при видаленні тільки одного пошкодженого або запаленого кореня.

До недоліків такої процедури можна віднести:

обмежений термін служби зуба після гемісекція – в середньому кілька років. Цей недолік відносний, оскільки альтернативою є зазвичай повне видалення зуба;

необхідність обмеження жувального навантаження на прооперований зуб і неможливість установки на нього мостовидного протеза через високі навантажень;

в деяких випадках потрібен тривалий, до 1,5 місяця, період відновлення з супутніми обмеженнями.

Як проводиться гемісекція зуба

Перший етап – це ретельна підготовка і діагностика, збір анамнезу. При необхідності також проводиться ендодонтичне лікування, що включає очищення пульповой камери і зубних каналів зруйнованих тканин і залишків пломби. Після цього обов’язково проводиться спрямована рентгеноскопія з метою отримання повної картини. Після діагностики для пацієнта підбирається анестезія, проводяться алергопроби з метою підбору безпечного препарату.

Гемисекция зуба

На етапі безпосередньо гемісекція проводяться такі маніпуляції:

  • виділяється сегмент коронки, який прилягає до корені, який підлягає видаленню;
  • виробляється сепарація наддесневой частини до точки біфуркації коренів;
  • видаляється патологічний корінь і навколишні його змінені тканини;
  • лунка заповнюється Остеопластичним матеріалом;
  • при необхідності проводиться ушивання ясен.

Відновлювальний період

Щоб виключити післяопераційні ускладнення і прискорити відновлення, пацієнтам слід дотримуватися ряду рекомендацій. Наприклад, виключити на час серйозні фізичні навантаження, вживання алкоголю, куріння. Чистити зуби слід обережно, уникати надто твердою і грубою, а також гарячої та гострої їжі. Надалі, через ослаблення основи на зуб, який піддався процедурі гемісекції, слід обмежити надто великі навантаження.

Процедура ампутації кореня зуба досить складна, тому її варто довірити професіоналам. Лікарі медичного центру «Студія 32» мають кваліфікації, досвідом і обладнанням, які дозволяють проводити гемісекцію безпечно і на вищому рівні складності.