Хейліт – захворювання губ
Хейліт – це захворювання губ, червоної облямівки та слизової оболонки. Цей симптом є показником як самостійної хвороби, так і наслідком інших недугів.
Чьому ж саме губи схильні до цієї проблеми? Відповідь в тому, що шкірний покрив в цій ділянці має більш тендітну структуру, ніж інші частини нашого тіла. Червона облямівка губ складається з 5 шарів. Роговий шар, його ще називають захисним, є останнім, але він виявляється недостатньо щільним, щоб захистити наші губи від шкідливого впливу зовнішніх подразників, а саме:
- несприятливої екології;
- шкідливих хімічних речовин, що входять у склад косметичних засобів;
- сурових кліматичних умов;
- їжі, що нажаль не є завжди корисною та якісною та ін.
Хейліт має різні підстави для виникнення. В залежності від них лікування і догляд можуть відрізнятися. Лікар–стоматолог – це невідкладна швидка допомога у випадку подібного захворювання. При наявності рецидиву хвороби, стоматолог встановлює причину недугу і направляє пацієнта до відповідного спеціаліста.
Різновиди та прояви хейліту
Метеорологічний
Причина – захворювання відбувається при потужному вітрі та досить низькій температурі повітря.
У більшості випадків від цього виду недугу страждають чоловіки, що працюють на вулиці і мають схильність до метеозалежності.
Прояви: відчуття сухості, печіння, виникнення лущення, утворення кірки, а також тріщини в куточках рота, що частіше називають «заїдами».
Актинічний
Причина – надмірний вплив ультрафіолету на червону облямівку. Прояв цього виду недугу є сезонним. Загострення відбувається навесні та в спекотний період літа.
Прояви: запалення та набряк нижньої губи, що набуває багряного кольору і вкривається білими лускатими плямами. Інколи спостерігається поява маленьких бульбашок, в наслідок пошкодження яких утворюється кірка. У пацієнта з’являється відчуття печіння та свербіжу, рідше – біль.
Гіповітамінозний
Причина – нестача вітамінів В2 та В6.
Прояви: після інтенсивного почервоніння слизової оболонки виникає сухість, печіння та свербіж, рідше – тріщини у кутах рота, що кровоточать. Як наслідок, може виникнути запалення язика – глосит.
Ексфоліативний
Причина – неврози, депресивний стан організму, вегетативний невроз.
Прояви: з’являються в центрі червоного окантування губ. Хворий скаржиться на лущення, сухість та свербіж, набряк та появу кірки. До цього різновиду захворювання, у більшості випадків, схильні жінки та молоді дівчата. Перебуваючи у стані тривоги, вони мимоволі облизують губи та прикушують нижню губу.
Грибковий
Інфекція грибкового ряду – Кандида альбіканс. Симптоми нерідко плутають з проявами стоматиту.
Причини виникнення:
- недостатня гігієна ротової порожнини;
- хронічна нестача вітаміну В2;
- тривалий прийом препаратів глюкокортикоїдного спектру та антибіотиків;
- незбалансований режим харчування (перенасичення вуглеводів і недостатня кількість білків).
Прояви: губи стають неприродного багряного кольору і набрякають, спостерігається підвищена сухість, лущення, в куточках роту з’являються ділянки з ерозією та білим нальотом.
Алергічний
Причина – підвищена чутливість до деяких хімічних речовин, що зустрічаються в зубних пастах, косметичних кремах та засобах для макіяжу. До цього виду захворювання схильні переважно жінки.
Прояви: виникають в більшості випадків на червоній облямівці, що супроводжується почервонінням і багряним набряком. На пошкоджених ділянках шкіри з’являються тріщини, кровотеча та кірки.