Брекети – найнадійніший шлях виправлення неправильно сформованого прикусу. У стоматологічному центрі «Студія 32» в Києві ми надаємо послуги з установки будь-яких брекет-систем підліткам і дорослим. І як показує практика, найчастіше з усіх можливих варіантів наші пацієнти вибирають металеві брекети. Тому розглянемо докладніше такі системи – в чому їх переваги і недоліки, які особливості установки має металева брекет система.

Почати варто з того, що брекети металеві – найбільш міцна і ефективна система виправлення прикусу, яка, до того ж, є і найбільш доступною. Єдине, в чому титанові або залізні брекети поступаються керамічним або сапфіровим – це помітність. Багато пацієнтів комплексують через зовнішній вигляд брекет-систем, тому віддають перевагу білим керамічним або прозорим сапфіровим. Однак частина пацієнтів, навпаки, зупиняє вибір на металевих завдяки їх помітності, прагнучи підкреслити свою індивідуальність і турботу про здоров’я.

З чого виготовляються брекети

Найчастіше можна зустріти брекети залізні – звичайно, використовуються залізні сплави з нікелем і іншими металами. Нержавіюча хірургічна сталь досить пластична і рідко викликає алергію. Для пацієнтів з рідкою алергією на нікель можна запропонувати титанові брекети або металеві брекет системи зі сталі з золотим напиленням. Ці варіанти коштують дорожче.

металлические брекеты

Переваги металевих брекет-систем

  • головна перевага – можливість використання металевих брекетів при будь-яких дефектах прикусу завдяки їх високої міцності і пружності конструкції;
  • брекети металеві за ціною відчутно дешевше інших варіантів, крім пластикових, які не гарантують виправлення глибоких дефектів;
  • металеві системи простіше у догляді, і, що важливо, не схильні до фарбування напоями – перш за все, ягідними соками і кави;
  • терміни носіння металевих брекетів в середньому трохи нижче, ніж систем з інших матеріалів.

Є у таких систем і кілька недоліків, які потрібно враховувати:

  • велика помітність – насправді, металеві брекети найбільш помітні серед інших систем;
  • іноді можуть доставляти незручності і подразнювати слизові оболонки, хоча в клініці «Студія 32» ми використовуємо сучасні металеві брекет-системи з мінімальним ризиком подразнення;

нікель в складі сталевих брекетів викликає алергію у, за різними оцінками, 4-10% людей, і для них необхідно підбирати інші матеріали або більш дорогі титанові брекети.

Особливості конструкції металевих брекетів

Всі металеві брекети діляться конструктивно на лігатурні і безлігатурні, або самолігуючі. У конструкції лігатурних брекетів дуга закріплена в пазах за допомогою спеціальних гумок – еластичних лігатур. Вони надійно утримують всю конструкцію разом, однак вимагають періодичної заміни. Під час планового щоквартального візиту до ортодонта він коригує силу, з якою дуга тисне на зуби відповідно до прогресу у виправленні прикусу, змінюючи лігатури.

Безлігатурні брекети забезпечені спеціальним замком, фіксуючим дугу, який дозволяє їй рухатися в замочках без участі ортодонта, в міру виправлення прикусу. Завдяки цьому лікаря можна відвідувати рідше, приблизно 1 раз в рік, а сама конструкція простіше і завдяки цьому менш помітна, проте дорожче. До того ж для виправлення серйозних порушень прикусу або для людей старшого віку безлігатурні брекети не підійдуть, так як роблять менший тиск.

Класифікація за способом установки

Всі знають, що брекети кріпляться на зовнішню сторону зубного ряду – тому-то їх і видно. Найчастіше використовується саме такий спосіб, він називається вестибулярним. Лінгвальні брекети кріпляться на внутрішній стороні зубного ряду, завдяки чому вони непомітні для оточуючих. Такий спосіб установки зазвичай продиктований саме цим, іноді особливостями будови зубного ряду – коли прикус необхідно скорегувати саме на зовнішню сторону. Його недолік – більш помітний дискомфорт і необхідність тренувати дикцію, так як лінгвальні брекети контактують з мовою і можуть спотворювати її. Крім того, їх установка складніше і дорожче.

Як адаптуватися і як доглядати за металевими брекетами

Після установки деякий час, зазвичай до тижня, пацієнт переживає невелику юолісність, яка стає більш вираженою при вживанні твердої їжі. Тому в перший тиждень після установки бажано утриматися від твердих продуктів, віддаючи перевагу пюре, супам і м’ясним стравам з фаршу. Якщо болісні відчуття занадто великі або тривалі, зверніться до ортодонта для корекції дуги.
У перші тижні після установки, особливо у випадку з брекетами на лингвальній стороні, пацієнту доведеться бути обережним з дикцією і адаптувати рух губ, щік і мови. Для полегшення періоду адаптації фахівці клініки «Студія 32» рекомендують використовувати ортодонтичний захисний віск, який видається при установці брекетів. Якщо необхідна установка металевих брекетів на обидва зубних ряда, ми намагаємося рознести установку на різні ряди на кілька місяців, так як одночасна установка створює спочатку ряд серйозних труднощів. Після установки за металевими брекетами потрібен спеціальний догляд: використання поряд зі звичайною зубною щіткою – спеціальної зі змінними йоржиками, а також зубної нитки для брекет-систем. Техніку їх використання вам детально пояснить лікар-ортодонт.

Все ще соромитеся своєї посмішки? Виникають проблеми з жуванням або дикцією? Тоді швидше телефонуйте в київську клініку «Студія 32», ми виправимо становище!