Пародонтологія – лікування і профілактика захворювань навколишніх тканин зубів

 

За матеріалами лекції “За лаштунками білосніжної посмішки”, Юлія Шарапа стоматолог терапевт. 

Наша клініка спеціалізується в різних галузях стоматології, однією з яких є пародонтологія. Особливостей в цьому напрямку є безліч, моментів, що лякають, теж, але Ви повинні усвідомлювати, що, при своєчасній кваліфікованій допомозі, ми можемо впоратися з будь-якою проблемою. Пацієнт, що прийшов до нас на прийом, з острахом розповідає свої відчуття:

закрити

►Після чищення зубів на щітці я виявив сліди крові. Можливо мені слід користуватися м’якішою щіткою?

►Після їжі або чищення зубів я відчув присмак крові!

►В мене з’явився неприємний запах з роту, від якого неможливо позбавитись, навіть за допомогою гігієнічних заходів (пасти, ополіскувача).

Приведені вище симптоми є ознаками запалення ясен – гінгівіту, що згодом призводить до більш складних захворювань.

 

Гінгівіт – наслідок запального процесу  ясен

 

Пародонтология методы лечения

Ясна мають неймовірну здатність до самокомпенсації. Основним їх призначенням є захист кісткової тканини зуба. Існують зовнішні впливи, що заважають їм здійснювати цю функцію. Гінгівіт – наслідок запального процесу ясен – один з проявів компенсації: від пошкоджень і травм; від руйнівного впливу слини, їжі, бактерій, що утворюють зубну бляшку.

Зубну бляшку не можна розгледіти неозброєним оком. Протягом доби вона перетворюється в м’який наліт, що збирається в місцях  суміжності ясен і зубів. Саме тут утворюються бактерії, що руйнують емаль. Наліт на зубах є небезпечним для здоров’я ротової порожнини в цілому. Здавалося б такий м’який і піддатливий спочатку, пізніше стає серйозною загрозою здоров’ю. Як результат – поява зубного каменю. Існує декілька першопричин, що провокують його появу:

 • індивідуальні особливості людини: в’язкість слини, кислотність порожнини рота;
 • продукти харчування, які людина вживає;
 • прикус;
 • наявність загальних порушень роботи ШКТ;
 • якість гігієнічного догляду за ротовою порожниною.

Якщо камінь вже сформований, майте на увазі, він міцно тримається, і зняти його може лише лікар-стоматолог! Але це ще не все! Якщо пацієнт вчасно не звернувся за допомогою, не пройшов курс кваліфікованого лікування гінгівіту під наглядом стоматолога, запалення переходить на суміжні тканини, що може викликати пародонтит.

 

Пародонтит – запалення прилеглих тканин зуба

На початковій стадії ознакою пародонтологічного захворювання є кровоточивість ясен, якій часто-густо не приділяють уваги.

«Можливо, я пошкодив поверхню твердим яблуком. Немає приводу для хвилювання!!!» – так міркує безліч людей.

 

Далі, симптоми захворювання стають більш помітними:

 • неприємний запах з роту, від якого просто неможливо позбавитися за допомогою гігієнічних засобів;
 • ясна стають м’якішими, менш щільними, а зуби виглядають неприродньо подовженими;
 • збільшуються щілини між зубами;
 • кровоточивість турбує постійно, навіть під час їжі Ви відчуваєте металевий присмак в роті – смак крові.

Внаслідок цього виникає чутливість до холодної та гарячої; солодкої та кислої їжі. При цьому шийка коренів зубів стає оголеною. З’являється свербіж. Починається виділення гною, що посилює сморід з ротової порожнини. Їжа перестає приносити задоволення, оскільки чутливість зубів робить цей процес нестерпним.

Інколи організм людини реагує на захворювання пародонтології несподіваними симптомами: з’являється слабкість, погіршується загальний стан організму в цілому, підвищується температура тіла. Ця  хвороба важко піддається лікуванню. Щоб попередити її виникнення, потрібно обов’язково проводити професійне чищення зубів не менше одного разу на півроку. Також, необхідно щоденно користуватися гігієнічними засобами для порожнини рота, рекомендованими стоматологом.

 

Пародонтоз – руйнування навколозубних тканин

.

Пародонтоз – хвороба, при якій корені зубів стають оголеними. Ясна стають світлішими, без ознак запалення, а зуби ще тривалий час добре зафіксовані. В наслідок цих «замаскованих» симптомів, людина не бачить проблеми і не квапиться на прийом до лікаря.

Підіб’ємо підсумки! Першою ознакою для звернення до стоматолога повинна стати саме кровоточивість ясен під час куштування досить твердої їжі. Комплексне лікування потребує обстеження загального стану пацієнта, виявлення первинних і лікування внутрішніх хвороб, що впливають на перебіг захворювання пародонтології.

 

З чого починати відновлення здоров’я?

Звичайно з професійного чищення зубів! Його потрібно проводити з регулярністю раз на півроку, оскільки в домашніх умовах цілком видалити наліт неможливо. При вже сформованому гінгівіті та пародонтиті, необхідно усунути камінь і наліт, бо саме вони перешкоджають швидкому відновленню ясен та їх здібності щільно охоплювати зубну поверхню.

Усунення каменя – процедура, що проводиться виключно лікарем-стоматологом, оскільки камінь міцно кріпиться до поверхні зуба. Ринок перенасичений пропозиціями, щодо усунення зубних відкладень. Як же, не будучі стоматологом, розібратися в їх  особливостях?

Показники якісного зняття зубних відкладень

 1. Поверхня зуба повинна залишатися без пошкоджень, гладкою та відполірованою. Це здатний зробити лише лікар, що володіє правильною технікою. Обов’язкова умова – наявність спеціалізованого обладнання та інструментів, що забезпечують дбайливу роботу.
 2. Наявність ультразвукових апаратів від пневмо- до магнітоструктивних.
 3. Проведення чистки допускається декількома методами.

 

Скейлінг

Зняття зубних відкладень називається скейлінгом. Існують два типи скейлінгу: ручний и апаратний.

Ручний скейлінг – найменш травматичний вид усунення відкладень. Його головною умовою є відмінно загострені кюрети після кожного пацієнту. Цей спосіб є затратним, але при умові якісно виконаної роботи.

Апаратний скейлінг – зняття каменя за рахунок коливань наконечника. Існують п’єзоелектричні скейлери, що мають частоту коливань 25 000 – 50 000 Гц, і магнітоструктивні, з частотою 20 000 – 35 000 Гц.

Основна відмінність полягає в тому, що чим частішими є коливання, тим менша амплітуда розгойдування, і тим менші неприємні відчуття. В Медичному центрі «Студія 32» усунення твердих і м’який відкладень проводиться апаратом Cavitron. Він не лише знімає камінь і полірує поверхню зуба, а й руйнує біоплівку (мікроорганізми, що живуть в періодонтальній щілині).

Ще один апарат, який є в наявності у Медичному центрі «Студія 32» – це Air Flow. Чищення Air Flow є невід’ємною частиною комплексного професійного чищення.  Воно проводиться при наявності у хворого пігментованого нальоту. Процедура безболісна і м’яка, відбувається без анестезії. Пацієнт відчуває легкий масаж ясен без тиску на слизову оболонку. Дискомфорт при цьому повністю відсутній!

Особливістю лікування захворювань пародонтології є застосування лазерної стоматології, в галузі протимікробної та протизапальної обробки.

Патогенні мікроорганізми, а саме – їх кліткові мембрани, забарвлюються спеціальною речовиною, яка, після визначеного проміжку часу, ретельно змивається. Далі проводиться світловий вплив лазера в зоні ураження протягом 1-2 хвилин. Лазерне світло ініціює виникнення хімічної реакції, під час якої, гинуть віруси та бактерії, і прискорюється процес загоєння.

 

Медикаментозні методи лікування в пародонтології

Якщо,  після усунення зубних відкладень і чищення, кровоточивість все ж продовжується, потрібне додаткове медикаментозне лікування. Воно обмежується застосуванням антисептичних препаратів місцевої дії. Це робиться для того, щоб уникнути появи небажаних інфекційних процесів.Якщо ж, в результаті проведених заходів, рухливість зубів залишається, пацієнту проводять шинування.

 

Хірургічне втручання

Пародонтит має декілька стадій розвитку. В разі проникнення запалення глибоко в межі кісткової тканини, пацієнту може знадобитися хірургічна допомога.Тільки регулярне усунення каменів, нальоту та захист ротової порожнини від бактерій – запорука успішної роботи в боротьбі з пародонтологічними хворобами.

Хотілося б зазначити, як і будь-яка інша галузь медицини, стоматологія має декілька направлень лікування різних видів захворювань. Всі вищезазначені недуги успішно лікують працівники нашого Медичного центру «Студія 32». Ми застосовуємо унікальне обладнання, що дозволяє надавати допомогу на будь-якій стадії хвороби.

Пам’ятайте, регулярна гігієна порожнини рота допоможе надовго зберегти здоров’я та красу Вашої посмішки!

 

 

Догори

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше корисної інформації

Статті фахівців стоматології та всі новини МЦ "Студії 32"

Завантаження …