“Традиційні психофізичні практики йога-терапії в комплексному лікуванні, профілактиці та реабілітації стоматологічних хворих”

Частина I

Доброго дня. Мене звати Юлія Шарапа, моя перша освіта – стоматолог (спеціалізація – загального профілю), з 2001 року я веду терапевтичний прийом хворих. Моя друга освіта – спеціаліст з фізичної реабілітації, з 1994 року я практикую йогу за системою Шивананда йоги, в 1998 році відкрила перші групи та почала персональні тренуваннь.

Валерій Георгійович Бургонський та його книга «Сучасні аспекти профілактики та реабілітації в стоматології» надихнули мене написати про причини виникнення хвороб, джерела стоматологічного здоров’я та методи профілактики виникнення захворювань.

Перш ніж говорити про практику та методи лікування, необхідно поглянути на причини хвороб.

Що таке здоров’я

За формулюванням ВООЗ: «Здоров’я є станом повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутністю хвороб і фізичних дефектів».

У відношенні до кожного з нас це формулювання набуває нового унікального сенсу.

Причини хвороб

Із самого початку свого існування людство намагається з’ясувати причини хвороб. Серед негативних факторів називають несприятливий клімат, погоду, генетику, вік, неправильний спосіб життя взагалі і нездорове харчування зокрема. Після відкриття мікроскопа список поповнили патогенні мікроорганізми – віруси й бактерії. Бум фармацевтичної індустрії додав ускладнення та побічні ефекти медикаментозного лікування.

Всі люди підлягають впливу негативних факторів, але же не всі хворіють, і не всі одужують. Клінічний досвід свідчить про взаємозв’язок ставлення людини до своєї хвороби. І якщо людина намагається впоратися з недугами, не бажаючи при цьому зрозуміти причини хвороб, наслідки виявляються негативними.

Чим ширше розуміння причин захворювань людини, тим більше можливостей для лікування. Які причини хвороб будуть віднесені до найбільш важливих – це індивідуальний вибір кожного з нас.

Існує безліч поглядів на збереження здоров’я. Один із них стверджує, що причини хвороб криються в дисбалансі активної та пасивної фаз життєдіяльності людини, яку регулює вегетативна нервова система. Симпатичний відділ вегетативної нервової системи відповідає за мобілізацію сил організму, парасимпатичний – за забезпечення відновлювальних функцій.

Отже, людина хворіє:

  • У випадку постійної патологічної активації лише одного з відділів (домінуючої, дисгармонійної переваги будь-якої фази)
  • У випадку безладної, хаотичної зміни активної та пасивної фаз. Нервова система переживає дисбаланс, виникає тривожність, страх, вегето-судинна дистонія.

Вегетативна нервова система отримує імпульси від головного мозку та підкіркових структур. Ні для кого не секрет, що душевний стан людини, його емоції і думки впливають на працездатність органів і систем через вегетативну систему. Найчастіше це відбувається несвідомо, тобто без участі кори головного мозку. І як би ми не намагалися виглядати благополучно, наше тіло вкрай правдиво відображає наш душевний стан та недосконалість. Тут ми підходимо до психологічних причин хвороб.

Психологічне здоров’я

Беручи до уваги все вищесказане, хвороба за своєю суттю свідчить про порушення зв’язків із навколишнім світом. Коли загальні причини взаємодії ігноруються, виникає хвороба. Вона стає необхідною для відновлення порушеної рівноваги. Це легко простежити на прикладі патофізіології.

Запальні процеси, які лежать в патогенезі практично всіх недугів – це порушення балансу між захисними силами організму та впливом факторів, яке визиває збій в обміні речовин. Організм локалізує осередок пошкоджених тканин, фокусується на знищенні хвороботворного фактора разом із частиною власних тканин із метою збереження загальної цілісності. Організм жертвує частиною себе заради збереження цілого.

 

Хвороба одночасно стає причиною і наслідком змін в житті людини: з одного боку, вона є наслідком збігу обставин і порушення зв’язку з навколишнім світом, а з іншого – причина нових змін. Даний підхід вказує на причини хвороб і підказує шлях відновлення порушених зв’язків.

Організм як мікрокосм показує нам вихід із ситуації, що склалася. При цьому наше тіло ніколи не лукавить, на відміну від нас самих, якщо ми починаємо приховувати від самих себе справжній стан речей і виправдовувати власний егоїзм. Навчившись читати мову тіла, ми зможемо допомогти собі та іншим у пошуках здоров’я.

Навіщо це стоматологам?

Ви запитаєте: «Навіщо нам ця загальна інформація про причини хвороб та регулювання загального здоров’я? Адже стоматологи займаються лише порожниною рота».

Поставлю зустрічне запитання: «А чи може стан порожнини рота бути відокремлений від організму в цілому?»

В лікувальному процесі беруть участь мінімум дві сторони: доктор із асистентом та пацієнт. Класично, всі прагнуть, щоб лікувальний процес був не ефектний, а ефективний. Що є ознакою ефективного, успішного доктора? Що є ознакою успішного пацієнта?

Процитую Річарда Баха

«Якщо тобі колись захочеться знайти таку людину, яка зможе здолати будь-яку, навіть найважчу біду і зробити тебе щасливим, коли цього не може більше ніхто, зазирни в дзеркало і скажи: «привіт!»

 

Найголовніше – це бажання людини жити, і регулює – творить своє життя – він сам.Повернемося до стоматології

На думку Demmel і Lampreg, Sergl (1968), Fuchs (1983), стоматологічна патологія може також обумовлюватися або посилюватися психікою. Raetzke описує морфологічні зміни тканин ротової порожнини при стресі.

В своїй книзі “Причини хвороб та витоки здоров’я” Н. Віторська дає пояснення патологій ротової порожнини:

«Стійкість до карієсу зумовлюється структурою емалі, яка залежить від умов формування зубів, а також від стану місцевого імунітету порожнини рота. Мінеральний обмін в організмі залежить від ставлення людини до навколишнього матерії, обумовленого його світоглядом.

Якщо людські думки руйнівно діють на навколишній простір, підточують підвалини побудови життя, вносять хаос в навколишній простір, порушують гармонію навколишнього світу, то ймовірність порушень в побудові власного тіла (опорно-рухового апарату) різко зростає.

Порушується фосфорно-кальцієвий обмін, відповідальний за нормальну м’язову діяльність і структуру кісток. Такі психічні явища, як невдоволення навколишнім світом, критицизм, негативізм і крайні міри їх проявлення – скептицизм і нігілізм (повне заперечення всього), підривають основи творчого начала в людині, творчого підходу до діяльності, на клітинному рівні виражаються в порушенні побудови скелета.

Крім того, до руйнування структури зуба ведуть брак визначеності і твердості, відсутність системного світогляду, керуючого практикою життя кожен день, навішування на себе труднощів та жаління себе замість їх подолання.

Ранній прогресуючий карієс у дітей пов’язаний із поведінкою батьків та спотвореним світоглядом».

Далі буде.

 

Догори

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше корисної інформації

Статті фахівців стоматології та всі новини МЦ "Студії 32"

Завантаження …