Що таке бруксизм, і якої шкоди він завдає людині?

Скрип зубами во сне

Основні симптоми бруксизму

закрити

Якщо Ваші близькі почали помічати за Вами дивні звуки скрипу зубами під час сну…

закрити

Якщо після сну Ви відчули неприємний тиск в області щелепи…

Можливо, ці симптоми є ознаками бруксизму. На жаль, подібні прояви для більшості людей є «нормою» і не викликають побоювань. Але чи дійсно вони є настільки безпечними?

Бруксизм – це хвороба,  в наслідок якої уві сні мимоволі відбувається спазмування жувальних м’язів, що призводить до скреготу зубів. Тривалість нападу не перевищує 15 хвилин, але протягом ночі вони можуть повторюватися від 2 до 4 разів. Подібні симптоми виникають і у дітей, це пов’язано з формуванням молочного прикусу. Особливість даного недугу полягає в тому, що пацієнт не має змоги виявити його самостійно, оскільки прояви виникають в більшій мірі під час сну. Після сну людина прокидається з характерним болем в лицьовій частині голови, шиї та щелепи.

Непрямі ознаки бруксизму

Протягом дня Ви маєте змогу відстежити непрямі ознаки захворювання:

 • – напруга жувальної мускулатури;
 • – головний біль;
 • – відчуття болю в області скронево-щелепних суглобів;
 • – запаморочення.

Наслідки та ускладнення

Подібне захворювання може мати небажані ускладнення:

 • – підвищення чутливості зубів;
 • – руйнування пломб, зубних коронок та протезів в наслідок надмірного навантаження на зуби і щелепи;
 • – стирання зубної поверхні;
 • – при постійному перебігу хвороби, наслідком може стати пошкодження слизової оболонки рота.

Основні причини виникнення бруксизму

Для підбору вірного методу лікування даної проблеми, необхідно, перш за все, виявити причини її виникнення.

Психологічна – виникає в наслідок стресових ситуацій та психологічних травм.

Стоматологічна – в більшості випадків зустрічається через неправильний прикус, викривлення зубів, носіння некоректно встановлених протезів.

Неврогенна – відбувається через збій в роботі центральної нервової системи. Супроводжується безсонням, відчуттям болю в області голови. Для хворого з подібною етіологією характерна дисфункція трійчастого нерву.

Остеопатична – порушення і взаємодія кісток черепу, що відбувається в насідок невдалих пологів.  Компенсація подібних ускладнень відбувається через спазми жувальної мускулатури.

Діагностичні методи виявлення захворювання

Брукс чекерПричини захворювання визначаються індивідуально. Для правильного призначення лікування потрібно провести діагностику. Пацієнту прописують брукс чекер, який він надягає на 1-2 ночі. Брукс чекер являє собою звичайну капу, що зроблена за індивідуальним зліпком щелепи хворого.  Після цього лікар робить аналіз капи і визначає, в яких саме місцях у пацієнта відбувається надмірне тертя зубів, чи пов’язане воно з прикусом, або існують інші причини захворювання.

Наступним видом діагностики є дослідження активності жувальних м’язів за допомогою електроміографічного  аналізу.  Він дає оцінку роботи м’язів як в стані руху, так і в спокої. Цей метод дозволяє легко визначити наявність невірно підібраних зубних протезів. Можливо, пацієнту може знадобитися додаткова консультація інших спеціалістів, таких як отоларинголог і невропатолог.

Методи лікування бруксизму

У дітей віком до 7 років бруксизм не потребує лікування. Його прояви минають з відновленням молочного прикусу.  Дитині достатньо лише нагляду батьків за перебігом захворювання. А ось у дорослих все набагато складніше!

Лікування може відбуватися в декілька етапів:

 • повне або часткове усунення стоматологічних недоліків;
 • медикаментозне лікування;
 • психотерапевтичні прийоми (релаксація, лікувальний сон, прогулянка, приємна музика);
 • масаж.

Профілактика – основа лікування!

Якщо вчасно не вилікувати бруксизм, він може призвести до більш серйозних проблем зі здоров’ям зубів і щелепів. Для того щоб не зіткнутися з проблемою бруксизму, необхідно виконувати декілька простих профілактичних заходів.

закрити

Масаж шиї – досить проста процедура, що робиться самостійно в домашніх умовах. Вона полягає в погладжуванні  шиї в місці з’єднування її зі щелепами. Ці дії допоможуть Вам примусово розслабити щелепні м’язи і м’язи шиї.

закрити

ЛФК – вправи, що допоможуть Вам послабити м’язи і підтримувати гарне самопочуття.

закрити

Здорове харчування – запорука здоров’я ротової порожнини та загального здоров’я людини в цілому. Перелік продуктів харчування, небажаних до вживу: газовані напої, кава, шоколад, смажена їжа, пакетовані соки, рафінований цукор, фаст-фуд.

закрити

Дихальна гімнастика

Щойно Ви виявили цю проблему – не відкладайте, негайно звертайтесь за допомогою до спеціалістів. Будьте здорові!

Білан Олена Валеріївна, лікар стоматолог-терапевт, дитячий стоматолог МЦ «Студія 32»

Догори

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше корисної інформації

Статті фахівців стоматології та всі новини МЦ "Студії 32"

Завантаження …