Шкідливі звички у дітей – причина змін розвитку лицьового скелету

Кожна людина, в певний період життя, відчувала дискомфорт від, так званих, шкідливих звичок, що докучали вдень і вночі. Ми прикушували губу, дихали ротом, гризли олівці, присмоктували палець. На щастя, більшості з нас вдалося позбавитися подібних схильностей. Але не всім так пощастило! Існують люди, які не можуть з цим впоратися. Це призводить до появи порушень розвитку лицьового скелету та прикусу. 

Чим же так небезпечні ці «шкідливі звички?»

Для того, щоб це зрозуміти, нам спочатку слід ознайомитися з поняттям прикусу. Прикус – це змикання верхнього і нижнього зубних рядів і відповідність прилягання зубів між собою. Прикуси бувають різними, але існує поняття «правильний». Дитячі шкідливі звички можуть стати серйозною перешкодою в його формуванні, оскільки проблема закладається з дитинства. Більшість батьків не надають їй належного значення, і даремно!

Ми допоможемо Вам попередити появу подібних ускладнень. Зверніть увагу на наступні дитячі «невинні» схильності:

  • неправильне годування немовлят з пляшечки та зловживання соскою;
  • смоктання пальців;
  • дихання ротом;
  • невірне положення тіла під час сну.

 

Неправильне годування немовлят з пляшечки та зловживання соскою

В житті більшості мам настає період, коли без соски та пляшечки просто не обійтись! Полиці магазинів переповнені подібними товарами, з придбанням яких, життя стає набагато легшим. Слід пам’ятати, що не завжди їх застосування є корисним. Під час вживання сосок і пляшечок відбувається певний тиск на щелепи. Соска, знаходячись в ротовій порожнині, займає багато місця. Якщо це триває годинами і повторюється досить часто, то може призводити до формування відкритого прикусу.

Пам’ятайте, використовувати соску бажано максимально до року!

 

Смоктання пальців

Часто-густо Ви підмічаєте, що малюк смокче палець. Цей інстинкт, дарований самою матінкою-природою, є досить сильним і з’являється ще в лоні матері. Вчені довели, що це не шкідливо, а навпаки – корисно. Смоктання пальця допомагає у правильному формуванні скронево-нижньощелепного суглоба. Але все, що занадто, то не здраво!

При прорізуванні першого моляра, ця звичка повинна залишити малюка, оскільки тепер його жувальні зубки вже починають потроху тримати щелепи у відповідному співвідношенні. Завдання батьків полягає в тому, щоб вчасно виявити проблему і скорегувати її. Якщо ця навичка залишиться, то під час присмоктування, палець буде упиратися в небо і тиснути на різці, що призведе до появи щілини між зубними рядами. Це розповсюджена проблема, з якою інколи буває досить складно впоратися. Надягніть малюкові на ручки рукавички, і у нього не виникне чергового бажання потягнути пальчик до ротика.

В жодному разі не обробляйте пальці агресивними засобами, на кшталт гірчиці чи гострого перцю!

 

Дихання ротом

Напевне, Ви помічали, коли малюки захоплені справою, ротик у них завжди відкритий. Це проблема чи потішна особливість? Спробуємо розібратися. Якщо подібне відбувається під час простудних захворювань, це – норма. Бо дихати із закладеним носом досить важко.

Якщо дітлахи постійно знаходяться в подібному стані, на це варто звернути увагу. Справа в тому, що при ротовому диханні утворюється щілина між губами, що призводить до сухості в роті. Слина – це надійний захист, що допомагає позбутися залишків їжі, насичує емаль мінералами та мікроелементами.

Нестача слини призводить до утворення нальоту, зубного каменю та виникнення карієсу. Також, дихання ротом може стати причиною тяжкої форми відкритого прикусу. Верхній зубний ряд постійно звужується, а нижній – висунутий вперед. В цьому випадку дітям досить складно зімкнути губи. Ніс при цьому теж зазнає деяких змін. Він подовжується, ущільнюється, що призводить до звуження носових ходів.

В результаті виникнення подібної шкідливої звички, лице може стати занадто витягнутим з подовженим носом та вузьким підборіддям.

 

Невірне положення тіла під час сну

Сон немовляти важливий не тільки для нього, а й для мами! Ви повинні знати, що здоровий сон – це запорука не лише внутрішнього здоров’я, але й правильного формування скелету. У віці до одного року малюк повинен спати без подушки, оскільки кістки черепа ще недостатньо сформовані. Дітлахи, у віці після року, обов’язково потребують подушки, але до її вибору батькам потрібно підходити усвідомлено. Не зупиняйте вибір на занадто пласких або надмірно об’ємних подушках. Сон на них може викликати зміщення нижньої щелепи. В період сну намагайтеся частіше змінювати положення немовля і перевертати його з боку на бік. Інколи слід підкладати ручки під щоку.

Пам’ятайте, профілактика та своєчасне лікування – це запорука здоров’я Вашої дитини!

Дорогі батьки, ми перерахували основні шкідливі звички, на які б варто було б звернути увагу. Спостерігайте, можливо, в поведінці Вашого малюка виявиться щось дивне і незрозуміле. Не засмучуйтесь, Ви завжди можете звернутися за порадою до педіатра чи стоматолога.

 

Білан Олена Валеріївна, лікар стоматолог-терапевт, дитячий стоматолог МЦ «Студія 32»

Догори

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Більше корисної інформації

Статті фахівців стоматології та всі новини МЦ "Студії 32"

Завантаження …