Деякі захворювання зубів небезпечні тим, що практично ніяк не проявляють себе на початкових етапах, поки може допомогти консервативна лікарська терапія. Саме тому важливо періодично проходити профілактичний огляд у стоматолога, кажуть фахівці медичного центру «Студія 32». До таких малопомітних на перший погляд захворювань відноситься кіста зуба, яка може в результаті призвести до його втрати. На щастя, у багатьох випадках хірургічне видалення кісти зуба дозволяє врятувати принаймні частину зубної одиниці, яку згодом можна використовувати в якості основи для протезування.

Чим небезпечна кіста зуба

Кіста являє собою щільну капсулу, заповнену гнійною рідиною. По суті, це реакція організму на інфекцію, яку він не зміг знищити, але зате зміг ізолювати від поширення. Локалізується вона найчастіше біля кореня зуба і поступово збільшується в розмірах. Якщо кіста вже утворилася, самостійно вона не розсмоктується – все закінчується або втратою зуба, або загальним запаленням – це якщо її не видалити. І ціна видалення кісти зуба в Києві помітно перевищує номінальну вартість консервативного лікування, до того ж функціональність зуба все одно втрачається, в кращому випадку частково.

Кіста поступово зростає, використовуючи будь-який пролом в імунній системі організму. При досягненні розміру понад 1 см в діаметрі можуть почати проявлятися такі симптоми:

  • хворобливі відчуття при відкушуванні і жуванні;
  • набряклість в місці зростання кісти;
  • збільшення лімфовузлів і слинних залоз через запалення;
  • підвищення температури;
  • поява флюсу;
  • головний біль.

Нехтувати візитом до лікаря не варто – запущена кіста зуба, видалення якої тим складніше, чим пізніше ви звернетеся в клініку, загрожує втратою всього моляра або навіть декількох. Але найгірше – це ймовірність переходу інфекції на саму кісткову тканину щелепи, що особливо небезпечно на верхній щелепі, де неподалік розташовується носоглотка з великою кількістю м’яких тканин і слизових, і навіть мозок. Запущена кіста може привести до витончення кісткової тканини і її розлому. Тому видалення кісти зуба верхньої щелепи – процедура дуже відповідальна, а провести її варто якомога раніше.

Причини виникнення кісти зуба

Доведена причина виникнення і зростання кісти зуба – бактерії, що потрапляють в ясна. Вони можуть проникнути в тканини різними способами: невдала стоматологічна операція, випадкова побутова травма, проникнення інфекції внаслідок запущеного гаймориту або синуситу, а також нелікованих карієс або пародонтит. Згодом здоровий імунітет пригнічує поширення інфекції і обмежує вогнище, але, якщо повністю знищити його не вдалося, утворюється капсула, яка починає рости і розхитувати здоровий зуб. Оскільки етіологія захворювання може бути дуже заплутана, сказати точно, що спровокувало кісту , практично не можливо. Але це і не головне – важливо вчасно звернути увагу на проблему.

Лікарі виділяють кілька стадій розвитку захворювання, і на кожній з них складність лікування зростає:

  • гранульома;
  • власне, кіста;
  • абсцес – великий гнійний процес, в який залучаються навколишні тканини.

Виявити бессимптомную кісту можна тільки за допомогою рентгенологічного обстеження, що представляє складність, оскільки його не варто проводити занадто часто. Однак з метою виявити кісту в зародку, коли можна провести видалення кісти зуба з його збереженням, рекомендується робити панорамний рентгенівський знімок щелеп хоча б раз на рік.

Киста зуба

Коли необхідно видалення зуба через кісту

Найбільш складний і важкий випадок, що вимагає видалення зубного одиниці – кіста, що має розмір більше 20 мм. Також не можна врятувати зуб, який надмірно розхитаний, або зруйнований карієсом.  Також не проводять мікрохірургічних операцій у разі кісти на зубі мудрості – лікування цього зуба безглуздо, оскільки він має неглибокі коріння і може в майбутньому доставляти більше незручностей, ніж користі.

Види операцій

Найпростіше рішення – це, звичайно, повне видалення зуба з кістою, але воно ж і саме незручне для пацієнта, так як при втраті зуба потрібно відразу думати про його заміну імплантатом, інакше зубний ряд непоправно зрушиться на місце відсутньої одиниці протягом короткого часу. Тому фахівці медичного центру «Студія 32» намагаються зберегти зуб або принаймні, частину зуба – якщо не для прямого використання, то в якості основи для протезування. Залежно від розмірів, форми і положення кісти застосовуються кілька різних типів операцій.

Гемісекція передбачає видалення одного з коренів з одночасним видаленням частини коронки, розташованої над ним. Зуб обережно розділяється на частини, одна з яких залишається. Цей спосіб підходить для многокоренних зубів і є відносно простим. Однак форма зуба при цьому змінюється, сам він вже не підходить для прямого використання, тому на нього ставлять коронку. Ця процедура значно дешевше, ніж імплантація з нуля.

Резекція верхівки кореня. Якщо це можливо, віддаляється лише частина кореня, уражена кістою. В такому випадку вдається майже повністю зберегти функціональність зуба. Застосовують методику найчастіше на однокореневих зубах – різцях, іклах. Проводиться швидше за все і не вимагає тривалого відновлення.

Ампутація кореня многокоренного зуба, на якому розташовується кіста – при цьому зуб трохи втрачає в міцності, але залишається цілком функціональним. Застосовується тільки для молярів.

І нарешті, цистостомія. Ця операція показана при значних розмірах кісти. Стоматолог-хірург надрізає ясна і видаляє кісту, закладає ліки. Після цього пацієнтові потрібно пройти курс антибіотиків. Ця операція призводить до того, що внутрікістозний тиск знімається, і здавлена ​​кісткова тканина починає розростатися, поступово зменшуючи порожнину, утворену кістою. Найбільш складна частина операції – це, власне, післяопераційний догляд, який повинен бути досить ретельним.

Підготовка до видалення кісти і проведення операції

Перший етап підготовки – діагностичний. Пацієнту обов’язково призначають панорамний рентгенівський знімок щелепи, щоб зрозуміти, де розташовується кіста і яку вона має форму. Незалежно від способу проведення операції, вона обов’язково проводиться під місцевою анестезією. У медичному центрі «Студія 32» застосовується сучасна анестезія, при необхідності проводяться алергічні проби, щоб з’ясувати схильність до гіперреакції.

Удаление кисты зуба
Операція з видалення передбачає також очищення кістки щелепи. Для цього необхідно відшарувати ясна і прибрати уражену частину кістки. Після цього лікар відновлює цілісність за допомогою спеціального остеопластичного матеріалу. Ясна вшиваються і на них накладається пов’язка.

Після операції йде реабілітаційний період. Протягом трьох-п’яти днів пацієнтові слід уникати гарячої і твердої їжі, алкоголю і куріння. Також буде потрібно пройти курс антибіотикотерапії для того, щоб уникнути ризику розвитку інфекції. Не слід в ці дні відвідувати баню або сауну, варто також виключити важкі фізичні навантаження.

Кіста зуба – захворювання відносно рідкісне, але небезпечне своїм безсимптомним проявом і без лікування завжди призводить до втрати зуба, а іноді – до важких інфекційних процесів. Раніше кіста завжди вела до видалення зуба, але сьогодні нові медичні технології дозволяють в деяких випадках врятувати його. Але для цього важливо звернутися в медичний центр «Студія 32» якомога раніше.